Nrodowy Model Gry w Salos Dąbrowa Górnicza

Narodowy Model Gry PZPN

W SALOS Dąbrowa Górnicza działamy w oparciu o ten model szkolenia. Jest to system szkolenia młodzieży w Polsce, który ma za zadanie wprowadzić standaryzację szkolenia opartą o model gry pierwszego zespołu Reprezentacji Polski. System ten jest dostępny dla każdej akademii/klubu/stowarzyszenia w Polsce i każdy może z niego korzystać. Dużym plusem Narodowego Modelu Gry jest to, że można go przełożyć na własne warunki (infrastruktura, materiał, budżet) i szkolić w sposób zbliżony do największych akademii w Polsce i Europie. Zawodnicy, którzy zdecydują się kontynuować karierę piłkarską w dużym klubie piłkarskim swobodnie wchodzą w proces szkolenia swojego nowego klubu.

„Jest to system szkolenia młodych piłkarzy, który ma nas zbliżyć do europejskiej i światowej czołówki. Na efekty przyjdzie jednak trochę poczekać - Chodzi o to, by z każdego wycisnąć jak najwięcej."
~Zbigniew Boniek, prezes PZPN

O Narodowym Modelu Gry mówi Trener Marcin Dorna - Koordynator Projektu:

„Naszą główną motywacją było przygotowanie narzędzia dla trenerów, a nie gotowych rozwiązań. My w ramach Narodowego Modelu Gry przedstawiamy standardy zachowania się zawodników na danej pozycji, a zadaniem samych szkoleniowców jest to, by umieć z tych informacji skorzystać i przygotować ćwiczenia. Analizowaliśmy modele gry wielu federacji, m.in. Hiszpanii, Niemiec, Belgii. Każdy z nich był dla nas wielką inspiracją.

Zastanawialiśmy się, który obszar dla nas – w polskiej piłce – jest kluczowy. Zdecydowaliśmy, by skoncentrować się na fazach przejściowych, a więc grze z kontrataku – tym, co dla nas charakterystyczne, co robimy naprawdę dobrze i co jest naszym znakiem firmowym. Chcielibyśmy, by pewne umiejętności były u nas rozwijane już u najmłodszych piłkarzy: pierwsze podanie w stronę bramki przeciwnika, wybory ofensywne, preferowanie myślenia „do przodu”. Nie jesteśmy oczywiście jedynymi autorami tej koncepcji, bo choćby w Bundeslidze czy lidze angielskiej myśli się podobnie. Nie chodziło nam jednak o zaprezentowanie jednej, oryginalnej drogi, niespotykanej nigdzie na świecie, lecz o wskazanie tych aspektów piłki nożnej, które powinniśmy rozwijać. Selekcja przedstawionych w Narodowym Modelu Gry i wybranie konkretnych jego aspektów, odpowiednich dla danej grupy piłkarzy, jest już po stronie trenerów. Ten model jest w dużym stopniu uniwersalny – teraz ważne jest, by szkoleniowcy potrafili z niego korzystać i przekładać jego założenia na własny grunt. Na tym nam szczególnie zależy "


Drukuj   E-mail